Jest to miejsce szczególne dla każdego fana ebooków, bowiem pełni ważną rolę w propagowaniu idei eczytelnictwa wśród użytkowników książkek tradycyjnych.
Arteteka rozpoczęła wypożyczanie czytników 18 marca 2013 roku i już pierwszego dnia wszystkie zostały wypożyczone. Na razie połowa czytników jest do dyspozycji tylko na miejscu, druga połowa jest bezpłatnie wypożyczana na okres 2 tygodni, do tego możliwa jest trzykrotna prolongata terminu zwrotu. W ten sposób czytelnicy wypożyczają czytniki na maksymalny okres czasu tj. w sumie na 2 miesiące.
Co trzeba zrobić aby wypożyczyć czytnik?
Czytniki mogą wypożyczać tylko osoby pełnoletnie. Do jego wypożyczenia potrzebujemy kartę biblioteczą (której wyrobienie jest darmowe), dowód osobisty i podpisane poniższe oświadczenie. Jednocześnie można wypożyczyć tylko jeden czytnik.
Inną kwestią są konsekwencje płynące z tytułu zniszczenia lub uszkodzenia sprzętu. W takim wypadku użytkownik płaci odszkodowanie. Kwestie wysokości takiego odszkodowania uregulowane są w oświadczeniu podpisywanym przy wypożyczeniu czytnika. W ten sposób np. za zniszczenie Kindle Touch czeka kara w wysokości 600 zł, co mniej więcej odpowiada cenie nowego urządzenia kupowanego w Polsce.
Czytelnik zobowiązuje się do zwrotu czytnika z taką samą zawartością pamięci jak w momencie wypożyczenia. Wszystkie zakupione i wgrane książki muszą zostać usunięte, nawet jeśli w przyszłości mamy w planach znów wypożyczyć ten sam czytnik.
Niektóre z dostępnych czytników mają w swojej pamięci publikacje z domeny publicznej – z Wolnych Lektur. Bez problemu można również wgrać ebooki znajdujące się z zbiorach Arteteki, pochodzące z kolekcji bazy EBSCO. W bazie tej są dostępne ebooki z zakresu: sztuki i architektury, religii, nauk ścisłych, a także biografie, pamiętniki oraz pomoce naukowe i książki do nauki języków.
Trochę danych statystycznych
W okresie od 18 marca 2013 r. do 8 kwietnia 2014 r. czytniki wypożyczono 291 razy a na miejscu zanotowano 107 udostępnień.Ciekawostką jest, że wiek czytelników wypożyczających czytniki waha się od 18 do 64 lat. Najczęściej wypożyczane są przez studentów, zarówno kierunków humanistycznych jaki i ścisłych, uczniów szkół średnich oraz pracowników umysłowych.
Planowane jest też zwiększenie liczby wypożyczanych czytników kosztem tych dostępnych na miejscu.
Podsumowanie
W Polsce nie tylko Arteteka umożliwia wypożyczanie czytników. Na odmiennych zasadach czytniki można wypożyczać w Opolu i Gdyni. Takie miejsca pozwalają poznać bliżej czytniki bez ich kupowania. Czy w niedalekiej przyszłości będziemy mogli wypożyczyć czytnik w każdej bibliotece?
Regulamin wypożyczalni znajduje się na stronie: http://bip.malopolska.pl/wbpwkrakowie/Article/id,4311.html
Źródło zdjęcia: http://www.rajska.info/aktualnosci/1-relacje/1168-wypoycz-e-czytnik-w-bibliotece.html
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz